top of page

Uus-meremaa valge 

Uus-meremaa küülik on üks vanemaid lihaküüliuid, aretatud 1910. a USA-s. Tõu kujundamiseks kasutati punaste uus-meremaa küülikute hulgas nende puhasaretustel ilmnenud albinooseid isendeid. Saadi kiirekasvulised ja heade lihaomadustega loomad. Kehamassi suurendamiseks kasutati aretuses ka flandria hiidküülikuid. Praegu on tõug laialt levinud.

uus-meremaa valge
2.jpg

Fotod: Estfarm OÜ

Kahekuused küülikubroilerid kaaluvad 2,2 kg, tapasaagis on neil 60%. Lihakehast moodustab liha 77,5%.

Uus-meremaa küülikud on tugeva konstitutsiooniga, luustik ja lihastik on hästi arenenud, seda eriti puusadel, seljal ja rinnal. Laudjas on lai, ümar, jalad on tugevad, sirged ja hästi arenenud lihastega. Täiskasvanud isendid kaaluvad 4...5 kg, pesakonnas on keskmiselt 7...9, vahel ka 10...12 poega.

3.png
4.png

Fotod: Estfarm OÜ

Loomad on rahuliku iseloomuga, jalad on tiheda karvkattega, mis võimaldab neil intensiivsel pidamisel kohaneda puuri võrkpõhjaga. Nad on nõudlikud söötmistingimuste suhtes. Karvkate on valge,  hõreda aluskarvaga. Genotüübilt albiino.

 

Praeguse Euroopa Standardi järgi vastab Uus-Meremaa valge standardile minimaalselt 3,50kg kehakaalu juures. Ideaalkaal, mille eest näitusel antakse 10 punkti on vahemikus 4,50 –5,50kg. Kui loom on üle 200 g antud kaalust kergem, siis seda looma ei soovitata aretusse võtta.

Punktide jaotuvus Euroopa standardi järgi:

Tüüp ja kehaehitus

Keha on jässakas, piklik ja lai. Hästi massiivne ning lihaseline. Eriti lihaselised on selg ja  kintsud. Jalad on lühikesed ja asetsevad laiali. Vanematel emasloomadel on lubatud lõua all väike lott.

Kaal

Uus-meremaa valge kaalutabel kasvamise perioodil

Kehamassi indeks üle 8 kuu vanustel loomadel

Karvkate

karvkate on keskmise pikkusega ja tiheda aluskarvaga, korraliku loori ja läikega. Karvate peab olema lopsakas ja särama ning olema ühtlase pikkusega, karvkattes ei tohi esineda karva vildistumist ega pulstumist. Tegemist on tagasivalguva e elastse karvkattega. Karvkatte pikkus 2,5...2,7cm

Pea

Pea on tugev, madala lauba ja suuga. Pea asetseb hästi keha ligidal, kaela pole peaaegu märgata.

Kõrvad

Kõrvad on lühikesed, sirged ja struktuurilt väga tugevad, hästi karvased ja ümarad (10...12cm).

Värvus

Värvuselt on loom täiesti valge, Valge värvus ulatub nahani. Silmad on heledad punased (albiino), küüned värvita.

Väikesed vead

Tuleb vaadata üldisi vigu tüübis, kehahoiakus,karvkattes ja värvuses, pulstunud karvad. Peenikesed jalad, kitsas pea, pikem kael, õhuke karv, volditud või liiga pikad kõrvad, Kergelt kollase või halli varjundiga, kergelt õhuke karv. Emastel suurem lott.

Diskvalifikatsioon

Suuremad kõrvalekalded tüübi, kehaehitse, karvastiku, värvuse osas. tugevalt kollase või halli tooniga, karv liiga pikk või liiga lühike

Allikad:

Euroopa Standard

Küülikukasvatus 2003, H. Tikk, S. Kangur

The British Rabbit Council

Autoriõigused tekstile ja piltidele kuuluvad OÜ Estfarmile

bottom of page