top of page

Haavandiline pododermatiit e küülikute parakeratoos

Pododermatiidi teket soodustab küülikutel nende anatoomiline ja füsioloogiline eripära. Erinevalt koertest ja kassidest puuduvad küülikute käppadel käpapadjandid, mis koosnevad sooremas osas rasvast ja kaitsevad loomade käppi keskkonna mõjude eest ning toimivad amortisaatoritena. Küülikute käppi kaitseb vaid karvastik, mis peaks andma tema käppadele piisava pehmuse ja vähendama luude ning pinnase vahele jäävat kudedele langevat survet ja naha liikset hõõrdumist. Jänesed on ju arenenud tegelikult liikuma pehmel pinnasel, nagu näiteks murul, mis ongi amortisaatoriks jänese jalgadele. Täpselt sama kehtib ka küülikute kohta. Erinevalt aga nende metsikutest kaaslastest ei paku tehiskeskkond paraku neile sama pehmeid tingimusi, kui looduslik keskkond.

Kõige enam esineb pododermatiiti merisigadel ja küülikutel. Tavaliselt esineb pododermatiit sellistes kohtades, kus on jalgadele kõige suurem surve. Küülikute puhul tavaliselt tagajalgade kandadel, harvem esikäppadel ja merisigade puhul rohkem esikäppadel.

Mis põhjustab pododermatiiti?

Pododermatiit võib tekkida:

  • Rasske kehakaaluga või ülekaalulistel küülikutel, kelle jalgadele tekib suur/liigne surve;

  • Geneetilise soodumuse tõttu reksküülikutel, kelle jalad on kaetud lühikese karvkattega, mis kahjuks ei anna neile erilist kaitset ja pehmust;

  • Värkpuuris pidamisel, kui küülikul ei ole võimalik jalgu puhata (puudub nt alusplaat);

  • Alusplaat on liiga väike või liiga kõva (paremini sobib pehme/kuiv allapanu);

  • Halb puuri hügieen (küüliku allapanu on niiske või märg);

  • Küüliku vale kehaasend, mille tõttu on surve kas rohkem esikäppadel või tagajalgadel;

  • Liiga pikad küüned segavad küülikul kogu jalatalla kasutamist, mistõttu tekib liigne surve jalaosale, mida küülik sel juhul liikumisel kasutab;

Sümptomid

Küülikute jalataldadelt kaovad karvad (tavaliselt laikudena), tekivad nahapaksendid, nahk on põletikuline ja punane. Raskematel juhtudel tekivad haavandid, mis võivad tugevalt veritseda. Haavanditest võib tulla ka mädast nõret.

Pododermatiit reksküüliku esikäppadel, kus on tekkinud juba tugev põletik.

bottom of page