top of page

Flandria ehk belgia hiidküülik

Tõugu tuntakse juba üle 500 aasta, on üks raskemaid tõuge, kehamassiga 6…9 kg, vahel isegi rohkem (15kg). Tuntud ka belgia hiidküüliku nimetuse all. Kere on 70 cm pikk, sihvakas. Ta on tugeva luustikuga, pea on suur, isastel ümar, emastel pisut piklik. Silmad tumepruunid, kõrvad kikkis ja vähemalt 15cm pikkused ümarate tippudega. Kael lühike ja lai, emastel on kaela all rinnalott. Selg sirge, lai, laudjas lai, saba suunas ümarduv. Rind lai ja sügav, jalad tugevad ja korrapärase asetusega. Pesakonnas keskmiselt 7 poega. Kaasajal kasutatakse lihatootmissuunaga küülikukrosside aretuses.

Flandria1.jpg

Praeguse Euroopa Standardi järgi vastab flandria hiidküülik standardile minimaalselt 5,50 kg kehakaalu juures. Ideaalkaal, mille eest näitusel antakse 10 punkti on vahemikus 7,00 - ... kg. Flandria hiiul standardis lõppkaal puudub, ehk eelistatud on võimalikult raske küülik. Ideaalkaalust kergemat flandria hiidküülikut ei soovita pidada ega osta. Nende järglased on geneetiliselt väiksemad ja armetumad. 

Flandria2.jpg

Kui teiste tõugude puhul võib teha väikeseid mööndusi looma kaalu osas, siis flandria hiid on tõug, kelle juures seda mitte mingil juhul teha ei tohiks. Soovitav kehamass annab loomale massiivsuse ja luustik mõjutab olulisel määral looma kehakaalu. Kui kaal jääb alla 7 kg, siis on küüliku luustik reeglina peenike ja õrn, mis ei vasta flandria hiidküüliku tõule kehtestatud standardile ehk ei ole soovitatav tõu aretamisel. 

Flandria3.jpg

Taastootmise eesmärgil tasub hoida põhikarjas kuni 9 kg isasloomi ja kuni 10 kg emasloomi. Kui kehakaal ületab isastel 9 kg ja emastel 10 kg, siis tekivad sigimisprobleemid. 

Punktide jaotavus Euroopa Standardi järgi

Tüüp ja kehaehitus
Küülikutest kõige suurem, üldmulje peab olema võimas ja majesteetlik. Keha on pikk, tugeva luustikuga ja väga lihaseline. Laiade õlgadega ja hästi arenenud selja ja omapärase vaagnaga, andes kehale nii pealt kui ka kõrvalt ümara ja ristkülikukujulise mulje. Jalad on keskmise pikkusega ja tugevad ning laiad ja tõstavad looma kergelt ülesse. Vanematel emasloomadel on lubatud väike lott lõua all. 

Kaal
Allpool on toodud välja flandria hiidküüliku kaalutabel kasvamise perioodil, et saaksite jälgida looma massi vastavust vanusega. Kui loom on üle 200 g antud kaalust kergem, siis seda looma ei soovitata aretusse võtta. 

Karvkate 
Karvkate on tihe, lopsakas, pehme aluskarvaga, korraliku loori (kattekarva pigmenteerunud tipud) ja läikega. Karvkate peab olema lopsakas ja särama ning olema ühtlase pikkusega ja karvkattes ei tohi esineda karva vildistumist ega pulstumist. Tegemist on tagasivalguva ehk elastse karvkattega. 
Soovitatavalt tuleks põhikarja võtta tumedamat tooni loom, kuna siis ei esine nii palju karva vigu.

Pea ja kõrvad 
Pea on suur ning massiivne, välja arenenud suurte põskede ja elavate pruunide silmadega. Kõrvad on struktuurilt tugevad ja sirged. Kõrvade pikkuseks on 16 – 21 cm. Ideaaliks on 19 cm. Tume nägu on lubatud. 

Värvus 
Flandria hiidküülikul esinevad järgnevad karvavärvused: looduslik hall/liivakarva, jänesehall/helehall, tumehall, terashall, must, sinine, sinakas hall, looduslik sinine ja kollane. Värvus peab olema intensiivne ja väga hea läikega.

bottom of page