Eesti Küülikukasvatajate Selts
Suur hele hõbeküülik
Suur hele hõbeküülik eh Champagne D´Argent on maailmas tuntud sajandeid. Tõug on loodud Prantsusmaal Champagne provintsis. Tuntuks sai tõug 1730 aastal ning kasutatakse lihaküülikuna.
Aretamisel on šampanni e. prantsuse hõbeküülik ristatud kohaliku musta karvkattega küülikuga. Saadud tõug on heade lihaomadustega ja annab head karusnahka. Hõbeküülikud on laia ja kompaktse kerega, hästiarenenud sügava rinna ja rinnalotiga, laia ja ümara laudjaga, tugevate ja lühikeste jalgadega. Pea on keskmise suurusega, hästi arenenud ja otsmik ning põsed täidlased. Kõrvad on sirged ja lühikesed.
Hõbeküülikuid on kahte värvust:
must hõbe, mis on kõige levinum
punane hõbe, mis pole nii levinud kui must, kuid on
näitusel aktsepteeritud värvus.
Keskmine kehamass on täiskasvanud loomadel 4,5 kg, keskmine rinnaümbermõõt 36 cm ja kere keskmine pikkus 57 cm.
Hõbeküüliku pojad sünnivad mustadena või punastena. Nelja kuu vanuselt muutub karvkate järk-järgult hõbedaseks.
Emasloomad on viljakad, suure piimajõudlusega ja kasvatavad poegi hästi. Pesakonnas on tavaliselt 7...8 poega. Ei ole soovitav pesakonda jätta üle 8 poja, sest siis ei võta pojad normaalselt juurde (juhul, kui soovite korralikke aretusloomi). Kui on suuremad pesakonnad, siis võib arvestada kuni 500 grammise vahega.
Praeguse Euroopa Standardi järgi vastab hõbeküülik standardile minimaalselt 3.50kg kehakaalu juures. Ideaalkaal, mille eest näitusel antakse 10 punkti on 4.50…5.50kg.
Punktide jaotuvus Euroopa standardi järgi
Tüüp ja kehaehitus
Üldine välimus on väga prantsuse hõbeküüliku moodi, ainult suur hele hõbeküülik on oma kehaehituselt rohkem jässakas. Keha on tünnikujuline, hästi lihaseline ja ümar. Kael on lühike. Jalad on tugevad ja otsehoidvad. Pea on hästi arenenud koos laia lauba ja ümarate põskedega. Kõrvad on oma struktuurilt tugevad ja vastavuses looma keha pikkusega 12-13cm.
Kaal
Hõbeküüliku kaalutabel kasvamise perioodil
Kehamassi indeks üle 8 kuu vanustel loomadel.
Karvkate
Karvkate on keskmise pikkusega, särav, täidlane, tihe ja püsib kindlalt. Hoiab keha vastu. Karva pikkuseks on 1.9-2.54cm.
Hõbesus
Karvkatte värvus tuletab meelde vanahõbedat ja selle intensiivsus sõltub valgete ning mustade karvade esinemissagedusest. Valged karvatäkked tekitavad hõbesuse efekti. Ületades 1cm jagu musti ohekarvu. Tulemuseks on sinakas-valge, hõbedase varjundiga pealiskarv. Küüned on tumedad ja silmad pruunid. Kõhul aluskarv kõikjalt sinise põhjaga.
Kui hõbeküülik paistab valkjas, siis saab ta disklahvi. Heledaid pole mõtet omavahel paaritada ja samas tumedaid tumedaga.
Pruun/punane värvus
Karv on tihe, särav, siidine ja on vastu keha. Karva pikkus 1.9-2.5cm. Alusvärvus on sinine, pealisvärvus on pruunikas-valge. Jalge vahel olev aluskarv põhjani valge. Pealiskarva ehivad tumepruunid ohekarvad, mis annavad eemalt vaadates pruunika/punaka efekti. Silmad suured ja pruunid, küüned tumedad.
Tasapinnalisus
Kui vähegi võimlaik, siis hõbesus ja ohekarvad peavad olema jaotunud ühtlaselt üle keha. Kõrvad, suu ja jalad võivad olla tumedamalt varjutatud.
Alusvärvus
Alusvärvus on kiltsinine.
Väikesed vead
Tuleb vaadata üldisi vigu tüübis, kehahoiakus, karvkattes ja värvuses: vale kehakuju, karv ja värvus ei vasta normidele, ebaühtlane hõbesus, pea ja rind on tumedamad või heledamad, madalamad ohekarvad, hele ja vaheldub alusvärvusega. Tumedad või väga pikad kõrvad. Liiga tume koon, luitunud/värvitu alusvärvus. Kreemjas või kollakas toon ümber kaela ja põskede. Suur väljapaistev magu, kondine või ebaühtlane luustik. Karv on karm, õhuke, villane või liiga lühike. Lott pole lubatud kummalgi sugupoolel. Valged küüned.
Diskvalifikatsioon
Kui keha pole õige kujuga, karv ja värvus vale või puudub. Puuduvad ohekarvad või hõbesus, pealisvärvus näeb välja peaaegu valge, täiesti hele rind, täielikult tume pea, mitmekesine alusvärvus. Valged laigud karvastikus, karvutu nina, lontis kõrvad, kõverad jalad ja igasugune kahtlus haigestumisest.
Allikad:
Euroopa Standard
Küülikukasvatus 2003, H.Tikk, S. Kangur
The British Rabbit Council